Навіть з таким стрімким ростом імплантації, знімне протезування в сучасній стоматології не втрачає своєї актуальності. Причинами такої затребуваності дуже часто стають неможливість встановлення імпланту (наприклад, недостатньо місця), пацієнта лякає сама операція по встановленню імпланта, строки приживлення імпланту, різні ризики, різні захворювання всього організму (наприклад, діабет), фінансова складова та ін. Відповідно, тут постає питання вибору: або ходити без зубів (що звісно не дуже зручно), або встановити знімні протези.

Давайте розберемось, що таке знімні зубні протези. По-перше, знімні протези бувають "повні"-це коли у паціента на щелепі нема жодного зубу, і "часткові"-коли у пацієнта зуби присутні, але не всі і треба відновити відсутні зуби. По-друге, знімні протези бувають "тимчасовими"-які виготовляються або безпосередньо одразу після видалення зубів, або ж при імплантації, для тимчасового закриття дефекту, поки "приживеться" імплант і не мають на меті, тривалого їх використання. "Постійні" протези, виготовляють вже після повного заживлення місця видалення (лунки) та відновлення кісткової тканини, та мають на меті тривале використання. По-третє, знімні протези можуть виготовлятись із різних матеріалів, таких як акрил (пластмаса), нейлон, ацетал, литий метал і в залежності від матеріалу виготовлення, можуть мати різну форму та елементи, навіть при одній і тій самій ситуації. Але слід пам'ятати, що будь який знімний протез має свої показання та протипоказання, тому лише лікар може підібрати вам найбільш підходящий варіант.

Одразу уточню, що більшість протезів, виготовляються повністю на всю щелепу. Тобто, ніхто не каже, що треба видаляти ваші наявні зуби, якщо вони абсолютно здорові, вони залишаються на свому місці, а знімний протез їх просто щільно охоплює з внутрішньої сторони. Це робиться з метою гарної фіксації знімного протезу у порожнині рота, під час жування.

Стосовно етапів виготовлення знімних протезів. Хочу звернути вашу увагу, що перед виготовленням протезів, потрібно повністю "навести лад" в порожнині рота, видалити всі непридатні зуби або їх залишки, встановити (замінити) всі необхідні пломби, коронки, мостоподібні протези, тому що знімний протез виготовляється саме під ту ситуацію, яка буде у вас в порожнині рота на момент зняття відбитку. Тобто, наприклад, якщо ви вчасно не замінили якусь коронку і виготовили знімний протез, а потім вирішили замінити стару коронку, то є ризик того, що протез може не сісти на своє місце ідеально, завдяки чому ви будете відчувати дискомфорт та протез не буде виконувати свої функції, або ж протез може взагалі не сісти на своє місце, тому що ця коронка може бути перепоною і протез прийдеться замінити. Це був перший етап.

Етап другий. Це зняття відбитків, для виготовлення знімного протезу. В деяких випадках, відбитків може бути два етапи, коли потрібно більш детально отримати рельеф ясен ("протезного поля") Зазвичай таке відбувається при повній відсутності зубів, складному рельєфі і коли стандартних ложок для зняття відбитків не достатньо. В таких випадках лікар знімає відбитки стандартними ложками і в другий візит, повторно знімає відбитки (мірки), але вже за допомогою індивідуальної відбиткової ложки, яку зубний технік виготовив отримавши попередні відбитки. Навіть, якщо ми виготовляємо протез тільки на одну щелепу, ми все одно, знімаємо мірки і з другої щелепи, тому що нам потрібен відбиток зубів-антагонистів, для того що б штучні зуби на знімному протезі гарно контактували з вашими наявними зубами на іншій щелепі.

Далі, етапи виготовлення повного та часткового протезів трохи різняться.

При виготовленні часткового протезу, на наступному візиті проводиться примірка готової конструкції протезу, його корекція та фіксація в порожнині рота.

При виготовленні повного знімного протезу, на наступному етапі, проводится фіксація висоти та положення щелеп, за допомогою спеціальних воскових шаблонів, які виготовили в лабораторії. На третьому візиті, проводиться перевірка майбутніх зубних протезів, шаблони яких виготовлені на воскових базисах для можливості їх корекції. І нарешті, на четвертому етапі, проводится примірка готового протезу, корекція і рекомендації. Підсумовуючи: виготовлення знімних протезів-2 візити і приблизно тиждень часу; виготовлення повних протезів-4 візити і приблизно, півтора тижні.